کرونا نیوز؛

بیست و نهم اردیبهشت زادروز دکتر محمد مصدق ناسیونالیست بنام ایرانی، بانی ملی شدن نفت ایران و رهبر وطن در سال های ۱۳۳۰ تا ۱۳۳۲ است که به سال ۱۲۵۸خورشیدی (۱۸۷۹ میلادی) در تهران به دنیا آمد و در ۱۴ اسفند ۱۳۴۵(مارس ۱۹۶۷) فوت شد.

دولت مصدق با براندازی ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ ساقط و خود او پس از سه سال زندان تا پایان عمر به حالت تبعید در روستای احمدآباد ساوجبلاغ (نزدیک کرج) تحت نظر بسر برد. دکتر مصدق تبعید خود در احمد آباد را غیر قانونی اعلام کرده بود زیرا حکم قضایی بر تبعید او وجود نداشت.
دکتر مصدق پیش از نخست وزیری بارها به نمایندگی تهران در مجلس انتخاب شده بود. وی برای نخستین بار از شهر اصفهان به نمایندگی مجلس انتخاب شده بود. مصدق قبلا هم پست وزارت و سمت استاندار هم داشت. او در دانشگاه تهران حقوق نیز تدریس می کرد.
۲۹ اردیبهشت سال ۱۳۵۸ (سه ماه و چند روز پس از انقلاب و در دوران دولت موقت مهدی بازرگان)، ایرانیان صدمین زادروز او را با شکوهی بی سابقه برگزار کردند. دکتر مصدق به آزادی، دموکراسی و استقلال ملی اعتقاد ویژه داشت و عمر خود را وقف مبارزه برای تحقق آنها کرده بود.
از نظر دکتر مصدق، آزادی بیان (که مطبوعات هم مشمول آن می شوند و نباید دولتی باشند و از دولت کمک مالی دریافت دارند)، آزادی اجتماعات، آزادی تاسیس حزب و اتحادیه و انجمن و هرگونه تشکل، آزادی تعیین محل سکونت و داشتن آزادی و امنیت در آن، آزادی تحصیل و کسب علم و معرفت و آزادی انتخاب شغل (مشروع و قانونی) روش زندگانی فردی (شرافتمندانه) از حقوق اساسی بشر هستند که لاینفک از انسان باید باشند.
دکتر مصدق بارها گفته بود که آزادی ها به هم ارتباط دارند و اگر یک مورد آزادی سلب شود، موارد دیگر هم متزلزل و از میان خواهند رفت و یا دست کم کمرنگ خواهند شد.
انتهای پیام/
امین کائیدی شادگان