کرونا نیوز؛

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس خبرداد:>
افزایش ۴۵ میلیون مترمکعبی برداشت روزانه گاز از پارس جنوبی تا پایان آذرماه

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به افزایش ظرفیت برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی به بیش از ۴٧٠ میلیون متر مکعب در روز گفت: تا دوهفته آینده ( پایان آذرماه) برداشت گاز از این میدان به ۵۱۵ میلیون متر مکعب در روز افزایش می یابد.

 

به گزارش کرونا نیوز پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محمد مشکین فام در بازدید روز دهم آذرماه از سکوی فاز یک، تلاش های بی وقفه کارکنان سکوهای تولیدی به منظور حفظ و استمرار چرخه تولید گاز از پارس جنوبی را قابل توجه ارزیابی کرد و گفت: درحال حاضر میزان تولید گاز از پارس جنوبی به بیش از ۴۷۰ میلیون متر مکعب در روز رسیده و ۶۲ درصد از نیاز مصرفی کشور توسط منابع گازی این میدان تامین می شود.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه ظرف ۳ سال آینده تعداد سکوهای تحت راهبری عملیات تولید این شرکت به ۴۰ عرشه خواهد رسید، گفت: تلاش می کنیم با ارزیابی توانمندی های بخش عملیات تولید و با نگاه به افق های پیش رو، برنامه های مدیریتی و اجرایی متناسب با شرایط کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را به منظور ارتقای سطح فعالیت های عملیاتی پیاده سازی کرده و این ۴۰ سکو را از راه شناخت دقیق شرایط فنی و تخصصی از جمله تعمیرات، نگهداشت تاسیسات و پشتیبانی عملیات، مدیریت کنیم.
تولید گاز از سکوهای ۲۱ و ۱۸B به‎زودی آغاز می شود
وی به آغاز تولید گاز از سکوهای ۲۱ و ١٨B تا پایان آذر ماه اشاره کرد و گفت: با برداشت گاز از این دو سکو، ظرفیت تولید گاز کشور از میدان مشترک پارس جنوبی تا پایان آذرماه امسال به ۵۱۵ میلیون متر مکعب در روز می رسد.
مشکین فام ،تمامی مراحل طراحی، ساخت و اجرا، بارگیری و حمل، راه اندازی و بهره برداری از سکوهای دریایی را کاری پیچیده و تخصص محور توصیف کرد و افزود: اینکه امسال ۵ سکو از سوی متخصصان داخلی اجرا شده را نباید کار کوچکی تلقی کرد، چرا که ساخت هرکدام از این سکوها پروژه ای بزرگ ، زمانبر و هزینه بر بوده و نقشی تاثیرگذار بر صنعت نفت و اقتصاد ملی دارد.
به گفته مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بهره برداری از سکوهای فازهای ۱۷و۱۸، ۱۹ و ۲۰و۲۱ تا پایان امسال برداشت گاز کشور از پارس جنوبی به بیش از ۵۴۰ میلیون متر مکعب در روز می رسد تا نتایج مورد نظر کارفرما مطابق و حتی به بیش از برنامه های وعده شده در افزایش تولید گاز برسد.

مشکین فام با بیان اینکه افزایش توان برداشت گاز از پارس جنوبی مزیت های فراوانی برای کشور به دنبال دارد، اظهار داشت: یکی از مزیت ها آن است که در صورت برابری یا افزایش رقم تولید گاز این میدان به بیش از نیاز داخلی، این قابلیت و بدیل مهم فراهم خواهد شد که در مصرف منابع گازی مخازن غیر مشترک صرفه جویی و حفاظت شده و بر برداشت و استفاده از مخازن مشترک تمرکز شود.

شماره خبر: ۷/۲۲۳۲۶

 

انتهای پیام/
امین کائیدی شادگان